Kosmetyka Kraków

Tematem poprzedniego tekstu były dzieje kosmetyki w epoce starożytności i średniowiecza. W niniejszym artykule warto zastanowić się, jak wyglądały losy kosmetyki w późniejszych epokach. Co ciekawe, stosunek do higieny i stosowania środków kosmetycznych w renesansie był skrajnie inny niż w poprzedzającej go epoce. Renesans z nową filozofią, która w centrum zainteresowania stawiała człowieka, jego umysł, ale także ciało, odmienił losy kosmetyki,  zapomnianej na długie wieki .  Co ciekawe, to nie higiena stała się wyznacznikiem dbałości o urodę i zdrowie, ale stosowanie różnego rodzaju kosmetyków zapachowych i perfum cechowało ludzi majętnym.

Zamiast kąpieli  przy użyciu mydła,  zamożni panowie, skrapiali swoje ciała różnego rodzaju aromatami. Była to jedyna forma dbałości o higienę preferowana przez bogatych szlachciców i mieszczan, co z pewnością stanowi duże zaskoczenie dla współczesnych ludzi. Można wręcz rzec, że ludzie prości i ubodzy w odpowiedniejszy sposób dbali o higienę.  W naszym kraju poziom higieny nie prezentował się lepiej, właściwie nie istniała taka dziedzina jak kosmetyka. Kraków był miastem, gdzie warunki higieniczne utrzymywały się na skandalicznym poziomie. Obecnie wystarczy sięgnąć do Internetu, gdzie po wpisaniu frazy kosmetyka Kraków, będziesz mógł zapoznać się z szeroką ofertą różnych kosmetyków, zarówno tych, które można znaleźć w każdej drogerii, jak i takich, które są sporządzone na zamówienie.

Zdjęcie do postu kosmetykaW renesansie to  nie twarz była najważniejszą częścią urody, ale włosy, które koniecznie musiały mieć odpowiednią długość i pięknie się mienić w słońcu. Sylwetka ludzka musiała posiadać odpowiednie proporcje, co świetnie oddaje znany rysunek Leonarda da Vinci. W baroku z kolei panował zupełnie inny stosunek wobec urody, przede wszystkim oczekiwano od kobiety by jej ciało miało odpowiedni kształty. Atrakcyjność mierzono w ilości kilogramów. Z pewnością można stwierdzić, że ludzie baroku cienili sobie obfitość pod różną postacią, dlatego tak wiele osób nosiło wielkie i ciężkie peruki. Higienę zaniedbywano do tego stopnia, że większość społeczeństwa cierpiała na wszawicę. Kobiety rubensowskie, o których pisze Wisława Szymborska w swoim wierszu, tak bardzo różniły się od wzorca pięknych niewiast z obrazów Rafaela, że trudno uwierzyć, że te epoki następowały po sobie. W obecnych czasach obowiązuje wzorzec renesansowy, a obowiązkiem każdej kobiety  jest dbałość o wygląd.

admin